ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟΙ ΤΙΤΛΟΙ

  • Πτυχιούχος Ιατρικής Σχολής του Α.Π.Θ. (1999)
  • Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Εξειδίκευσης στην «Ιατρική Ερευνητική Τεχνολογία», Ιατρική Σχολή Α.Π.Θ. (2004)
  • Διδάκτορας Ιατρικής Σχολής του Α.Π.Θ. (2008)
  • Ειδικότητα Γενικής Χειρουργικής (2008)
  • Λέκτορας Χειρουργικής του Α.Π.Θ. (2012)
  • Επίκουρος Καθηγητής Χειρουργικής του Α.Π.Θ. (2014)

 

ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ 

  • Τον Ιούνιο του 1991 αποφοίτησε από το 1ο Λύκειο Νεάπολης Θεσσαλονίκης με γενικό βαθμό «Άριστα (197/11)».

 

ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ 

  • Το Σεπτέμβριο του 1992 εισήχθη, μετά από Πανελλήνιες Εξετάσεις, στην Ιατρική Σχολή του Α.Π.Θ., από όπου αποφοίτησε το Μάρτιο του 1999 με βαθμό 8.05/10, «Λίαν Καλώς».
  • Κατά τη διάρκεια των σπουδών του:
    • εργάστηκε ως υποβοηθός στο Εργαστήριο Περιγραφικής Ανατομικής του Α.Π.Θ. (ακαδημαϊκό έτος 1993-94)
    • επισκέφθηκε τα Τμήματα Εσωτερικής Παθολογίας και Ακτινολογίας της Ιατρικής Σχολής του Emory University στην πόλη Ατλάντα της Πολιτείας Georgia των Η.Π.Α. (Ιούλιος-Αύγουστος 1996)

 

ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΥΠΑΙΘΡΟΥ

  •  Από τις 30/04/1999 έως και τις 29/07/1999 υπηρέτησε στο Γενικό Νοσοκομείο Σερρών, πραγματοποιώντας την υποχρεωτική τρίμηνη εκπαίδευση σε τακτικά Παθολογικά, Χειρουργικά και Καρδιολογικά Εξωτερικά Ιατρεία και αντίστοιχα Ιατρεία Επειγόντων Περιστατικών.
  • Από τις 30/07/1999 έως και τις 09/08/2000 υπηρέτησε στο Περιφερειακό Ιατρείο Σησαμιάς του Κέντρου Υγείας Νιγρίτας του Ν. Σερρών, εκπληρώνοντας την δωδεκάμηνη υποχρεωτική υπηρεσία υπαίθρου.
  • Επιπλέον, από το Δεκέμβριο του 2000 έως και το Φεβρουάριο του 2001 προσέφερε εθελοντικά τις ιατρικές του υπηρεσίες στο Περιφερειακό Ιατρείο Τερπνής του Κέντρου Υγείας Νιγρίτας του Ν. Σερρών.

 

ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ ΘΗΤΕΙΑ

  • Από 6-3-2001 μέχρι 6-3-2002 υπηρέτησε τη στρατιωτική του θητεία ως Σμηνίας Ιατρός.

 

ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ 

  • Από το Μάρτιο του 2002 έως τον Δεκέμβριο του 2007 ειδικεύτηκε στη Γενική Χειρουργική στη Β΄ Χειρουργική Κλινική του Α.Π.Θ.
  • Απέκτησε τον τίτλο Ειδικότητας της Γενικής Χειρουργικής, κατόπιν εξετάσεων, στις 27-3-2008.
  • Στην ίδια κλινική εξακολουθεί να εργάζεται μέχρι και σήμερα αρχικά ως Λέκτορας και στη συνέχεια ως Επίκουρος Καθηγητής Χειρουργικής

ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΔΙΠΛΩΜΑ

  • Στις 29-11-2004 έλαβε το Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Εξειδίκευσης στην «Ιατρική Ερευνητική Τεχνολογία» του Τμήματος Ιατρικής της Σχολής Επιστημών Υγείας του Α.Π.Θ., με βαθμό «Άριστα».

 

ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΗ ΔΙΑΤΡΙΒΗ 

  • Στις 17-03-2008 αναγορεύτηκε διδάκτορας της Ιατρικής Σχολής του Α.Π.Θ. με βαθμό «Άριστα».
  • Το θέμα της διδακτορικής του διατριβής ήταν: «Η επίδραση του πνευμοπεριτοναίου στην ενδοτοξιναιμία και φλεγμονώδη αντίδραση σε πειραματικό μοντέλο περιτονίτιδας (Πειραματική μελέτη σε κονίκλους)».